تکنولوژی موتورهای جدید در خودروهای نوین fuel cell hybrid gdi hcci

خودروهای نوین یا تکنولوپی های موتور جدید به چهار دسته زیر تقسم بندی می شوند

  1. موتورهای پیل سوختی Fuel cell
  2. موتورهای اختلاط یکنواخت احتراق کمپرسی HCCI Homogeneous Charge Compression Ignition
  3. موتورهای هیبریدی یا دورگه Hybrid engine
  4. موتورهای احتراقی بنزینی پاشش مستقیم GDI Gasoline Direct Injection ngine

علت عمده تولید خودروهای جدید عملکرد بهتر و آلودگی کمتر می باشد.

خودروهای پیل سوختی تولید نمونه شده ولی به دلایل هزینه بالا و عدم پیمایش مناسب ( توسط یک باطری مطلوب ) هنوز اجرایی نشده است.

موتورهای HCCI در مرحله تولید نمونه بوده و هنوز تولید نمونه ای که بتواند در تمامی رژیمهای عملکردی مناسب باشد تهیه نشده است و با توجه به مزایایی که این سیستم دارد تحقیقات فراوانی بر روی این موتورها انجام می گیرد

موتورهای هیبردی که به دلیل مصرف کم و آلودگی پایین مد نظر سازندگان خودرو می باشد تولید انبوه شده و امروزه تقریبا تمامی خودرو سازان نمونه های قابل قبولی از آن تولید کرده که خودرو سازی تویوتا و هوندا از پیشتازان در تولید آنها هستند. به دلیل اینکه استانداردهای آلودگی جدید جهانی خیلی محدود شده امید آن می رود که اکثر تولیدات سالهای بعدی سازندگان از این مدل باشد.

موتورهای بنزینی پاشش مستقیم که تقریبا مانند خودورهای دیزلی، احتراق انجام می دهند اجرایی شده و خودرو سازی هوندا در سال 1999 تولید انبوهی از آن را نیز روانه بازار نمود و دیگر سازندگان نیز در تیپهایی از خودرو در سالهای مختلف از این تکنولوژی استفاده کرده اند.

در مقاله زیر خلاصه یکسری تحقیقات در مورد تکنولوژی های فوق که توسط اینجانب در سالهای پیش صورت گرفته برای خوانندگان گرامی قرار داده شده است که به راحتی قابل دانلود می باشد.

دانلود مقاله تکنولوژی خودروهای جدید

/ 0 نظر / 46 بازدید