دست نوشته ها

اجتماع امروز و مدیریت نوین

پاداش عمل قسمت اول
ساعت ٩:٥٧ ‎ق.ظ روز ٢٢ اردیبهشت ۱۳۸٧  

شاید برای برخی از ما یا اطرافیان ما پیش آمده که در باره اجر کار نیکی که توسط غیر مسلمانان و حتی بی دینان نیز انجام گرفته سئوال ایجاد می شود، که نتیجه اعمال آنها چه می شود و یا کاری که یک انسان با نیت الهی و یا با ریا انجام می دهد چه تفاوتی می کند.

قبل از شرع بحث خاطر نشان می نمایم این فقط دست نوشته بوده و تحقیقات جامع و کاملی نمی باشد لذا  بحث تکمیلی و نهایی به عهده خوانندگان می باشد

چند نمونه از آیاتی که به پاداش عمل انسانها اشاره نموده و  در آنجا پاداش عمل مومنان و غیر مومنان (به ترتیب در آیه 97سوره نحل و آیه 195 سوره آل عمران) آمده جمع آوری شده است و در ادامه چند آیه مرتبط آورده شده است.

من عمل صالحا من ذکر او انثى و هو مؤمن فلنحیینه حیاة طیبة و لنجزینهم اجرهم باحسن ما کانوا یعملون (نحل 97)

هر کس کار شایسته‏اى انجام دهد، خواه مرد باشد یا زن، در حالى که مؤمن است، او را به حیاتى پاک زنده مى‏داریم؛ و پاداش آنها را به بهترین اعمالى که انجام مى‏دادند، خواهیم داد.

 انی لا اضیع عمل عامل منکم من ذکر او انثى  ( آل عمران 195)

من عمل هیچ عمل‏کننده‏اى از شما را، زن باشد یا مرد، ضایع نخواهم کرد 

و الذین امنوا و اتبعتهم ذریتهم بایمان الحقنا بهم ذریتهم و ما التناهم من عملهم من شی‏ء کل امرئ بما کسب رهین (طور 21)

کسانى که ایمان آوردند و فرزندانشان به پیروى از آنان ایمان اختیار کردند، فرزندانشان را (در بهشت) به آنان ملحق مى‏کنیم؛ و از (پاداش) عملشان چیزى نمى‏کاهیم؛ و هر کس در گرو اعمال خویش است!

من کفر فعلیه کفره و من عمل صالحا فلانفسهم یمهدون (روم 44) 

من عمل سیئة فلا یجزى الا مثلها و من عمل صالحا من ذکر او انثى و هو مؤمن فاولئک یدخلون الجنة یرزقون فیها بغیر حساب (غافر 40) 

من عمل صالحا فلنفسه و من اساء فعلیها و ما ربک بظلام للعبید ( فصلت 46) 

من عمل صالحا فلنفسه و من اساء فعلیها ثم الى ربکم ترجعون (جاثیه 15)

 نتیجه گیری:

  1. اگر غیر مومنان هم کار نیک انجام دهند بدون اجر نخواهد ماند
  2. کسیکه کار نیک انجام دهد به شرط ایمان اولا حیات طیبه ( که دارای معانی عمیقی است) و ثانیا اجر بهتر از عمل دریافت می نماید و ثالثا وارد بهشت شده و بدون حساب روزی می گیرد.
  3.  کسى که عمل صالحى انجام دهد، سودش براى خود اوست؛ و هر کس بدى کند، به خویشتن بدى کرده است؛ و پروردگارت هرگز به بندگان ستم نمى‏کند!

مطمئنا آیات فوق دارای معانی عمیق تری بوده که می توان در تفاسیر مختلف از آنها بهره گرفت.


کلمات کلیدی: ایمان