دست نوشته ها

اجتماع امروز و مدیریت نوین

تفاوتهای زنان و مردان
ساعت ۸:٥۸ ‎ق.ظ روز ٢٢ فروردین ۱۳۸٧  

تمامی ما انسانها از روی شناختی که داریم (تصورات ذهنی خودمان)دیگران را محک می زنیم یعنی با روحیات و اندیشه های خود نحوه ارتباط خود را می سازیم. کروموزوم xx  نوید فرزند دختر و کرومزوم xy نوید فرزند پسر را می دهد جالب اینکه این دو تفاوتهای بسیاری را دارند که عموما فقط تفاوتهای فیزیکی آن برای مردم مشهود بوده در صورتیکه تفاوتهای رفتاری و روحی روانی آن بیشتر و پیچیده تر می باشد به همین دلیل است که کارشناسان عموم اختلافات منجر به طلاق را سوء تفاهم می نامند (این آمار تا 90% گزارش شده است) بنابراین به نظر بعضی روانشناسان شاخت از تفاوتها و درک متقابل بهترین راهکار حل مشکلات روابط بین خانمها و آقایان می باشد. کلمه انگلیسی understand یعنی خود را بجای دیگران (در stand  دیگران) گذاشتن دقیقا همان چیزی است که باید آنرا کلید راه حل نام برد.


شاید بارها از خود سئوال کرده باشد در دوران گذشته چرا بین زنها و مردها اینقدر مشکل وجود نداشت.این مشکل را می توان از دیدگاههای متفاوتی ارزیابی نمود. در قسمت زیر چندین تقسیم بندی (که قابل بهیود نیز می باشد) آورده شده است:

  • در گذشته برای انجام امور زمان زیادی صرف می شد و به موجب آن تداخل کارهای آنها بسیار کمتر بود
  • تقریبا تمامی کار های زن و مرد مشخص بود لذا وظایف و مسئولیتها تعیین شده بود در صورتی که قسمتی از مشکلات امروزی به علت عدم وجود شرح وظایف معین بین همسران می باشد
  • تغییر کردن وظایف و روند زندگی که خود باعث پیچیده تر شدن نوع رابطه ها با هم شده است
  • عدم نیاز اجباری برای ادامه حیات. در گذشته زنها برای ادامه زندگی وابسطه به مرد بوده و از طرفی کسیکه بتواند مادر فرزندان بوده و خانه و کارهایش را مدیریت کند برای مرد ضروری بود.
  • سطح توقعات و گسترده بودن سلایق در صورت عدم مدیریت مناسب نیز خود می تواند بر اختلافات دامن بزند

اگه بخواهیم نیک بنگریم اولین سئوال این است چرا ما با گذشت زمان نتوانستیم اطلاعات لازم را از والدین احراز نموده و رشد فکری لازم را کسب نماییم؟تفاوتهای زن و مرد از نگاه دیگر:1-   مردها در برابر سختیها و مشکلات به تفکر و تنهایی احتیاج دارند اما خانمها در چنین حالتی احتیاج به یک همدم و بخصوص یک شنونده خوب دارند.2-   مردها زمانی اظهار نظر می کنند و یا با کسی هم صحبت می شوند که موثر واقع شوند اما خانمها برای ابراز محبت این کار را می کنند3-   زنها فکر می کنند کم صحبتی آقایان به منزله بی محلی کردن و آقایان پر صحبتی خانمها را دخالت و یا تغییر دادن خودشان تلقی می کنند4-      بزرگترین اشتباه خانمها و آقایان این است که به سبک خودشان فکر می کنند5-      زنها احترام می خواهند مردان تشکر و قدردانی6-      زنها اطمینان خاطر می خواهند و مردان تشویق و دلگرمی

7-      زنها نیاز به درک شدن دارند و مردان نیاز به پذیرش


کلمات کلیدی: خانواده