دست نوشته ها

اجتماع امروز و مدیریت نوین

ریشه ها و دلایل تکبر
ساعت ۱:٢٦ ‎ب.ظ روز ٢۳ اسفند ۱۳۸٦  

یکی از دلایلی که انسانها را منزوی و و از اجتماع و انظار مردم دور می کند تکبر است.

ریشه ها و دلایل تکبر:

 برای بررسی این مورد به طور خیلی مختصر به بر خی موارد و انگیزه های آن اشاره خواهد شد و چون اینجانب در حد سخن در این باب نبوده لذا هم به اختصار آورده شده و هم سعی شده بیشتر به نقل قول از صاحب نظران اکتفا گردد.

1. علم: خیلی ها با اخذ مدرک های علمی و یا حتی با خواندن چند کتاب خود رابرتر از دیگران می خوانند. نکته قابل ملاحظه در این راستا این است که همیشه علم = برتری نیست. از جاهل هزار ببخشند از عالم یکی.

2. ظاهر زیبا: این می تواند شامل سیمایی جمیل، اندامی متمایز و یا تیپی زیبا(خوش تیپی) باشد. برخی ها با پوشیدن لباس اخلاقشان تغییر نموده البته این تغییر مطلوب است اگر در جهت مثبت انجام پذیرد. نکته این موضوع را می توان در جهات معنوی بر افرادی که سفید رو هستند و به آنها گاهی لغب نورانیت می دهند ذکر کرد. به این دسته افراد باید گفت نورایت بلال حبشی را چطور شناسایی می توان کرد!.

 3. عبادت: از ریشه های مخفی تکبر بوده به طوری که اگر دیر بجنبید زمین گیر خواهید شد عباداتی نظیر نماز شب و نماز جماعت اول وقت گرفته تا ماهها روزه داری هیچ کدام مجوز برتری انسان را بر دیگران صادر نمی کند.نکته: شیطان جزء عابد ترین بوده.

4. اصل ونسب: شاهزادگان را گویی نشاید که با عوام آداب و معاشرت نمایند! البته امروزه روز تعداد کثیری یا شاهزاده اند یا امام زاده و یا وزیر زاده نکند اینها مایه رکود ما گردند.

 5. قدرت جسمانی: افرادی نظیر قهرمانان کافی است در محله، شهر، استان، کشور و ... جهان و المپیک مقام بیاورند همین کافی است که بارها از خبر گزاریها بشنویم که من بهترین بوده ام و ...

6. موقعیت اجتماعی و سیاسی: فکر کنم احتیاج به شرح ندارد و کافی یکی از نزدیکانتان پست و مقامی (گرچه دولتی) کسب کرده باشد به خوبی اینرا لمس کرده اید.

7. ثروت: شاید قویترین و بیشترین تکبر از این دسته نشات بگیرد. می خواهی ده تا مثل تو را بخرم و آزاد کنم، صدها مانند تو در شرکتم روزی می خورن، اینها سخنانی است که گاهی هم بالاتر از تکبر از زبان متمولان شنیده می شود.

 امید است که با در نظر گرفتن موارد فوق خود را از این عیب بزرگ تهی نماییم. نکات فوق شاید از لحاظ موشکافان دارای ایرادات و یا نکات ظریفی باشد که منتظر نظریات و نکات مثبتی از قلم شما هستیم.


کلمات کلیدی: