دست نوشته ها

اجتماع امروز و مدیریت نوین

چهره زشت نفرت
ساعت ۱٢:۳٦ ‎ب.ظ روز ٧ آبان ۱۳٩٠  

معلم یک مدرسه به بچه های کلاس گفت که میخواهد با آنها بازی کند . او به آنها گفت که فردا هر کدام یک کیسه پلاستیکی بردارند و درون آن به تعداد آدمهایی که از آنها بدشان میآید ، سیب زمینی بریزند و با خود به کودکستان بیاورند. فردا بچه ها با کیسه های پلاستیکی به مدرسه آمدند. در کیسه‌ی بعضی ها ۲ بعضی ها ۳ ، و بعضی ها ۵ سیب زمینی بود. معلم به بچه ها گفت : تا یک هفته هر کجا که می روند کیسه پلاستیکی را با خود ببرند. روزها به همین ترتیب گذشت و کم کم بچه ها شروع کردند به شکایت از بوی سیب زمینی های گندیده. به علاوه ، آن هایی که سیب زمینی بیشتری داشتند از حمل آن بار سنگین خسته شده بودند.

پس از گذشت یک هفته بازی بالاخره تمام شد و بچه ها راحت شدند. معلم از بچه ها پرسید: از اینکه یک هفته سیب زمینی ها را با خود حمل می کردید چه احساسی داشتید؟بچه ها از اینکه مجبور بودند ، سیب زمینی های بد بو و سنگین را همه جا با خود حمل کنند شکایت داشتند.

آنگاه معلم منظور اصلی خود را از این بازی ، این چنین توضیح داد: این درست شبیه وضعیتی است که شما کینه آدم هایی که دوستشان ندارید را در دل خود نگه می دارید و همه جا با خود می برید. بوی بد کینه و نفرت قلب شما را فاسد می‌کند و شما آن را همه جا همراه خود حمل می‌کنید. حالا که شما بوی بد سیب زمینی‌ها را فقط برای یک هفته نتوانستید تحمل کنید پس چطور می خواهید بوی بد نفرت را برای تمام عمر در دل خود تحمل کنید؟


کلمات کلیدی: عمومی ،تفکر ،لطیفه
 
آیا شما با نیمه پر لیوانتان زندگی می کنید؟
ساعت ٤:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱ آبان ۱۳٩٠  

بعضی آدمها با نیمه پر لیوان زندگی می کنند و همواره شاداب و پر امید هستند و بعضی افراد هم با نیمه خالی لیوان زندگی می کنند از اینرو همیشه در افسردگی، ناراحتی و نا امیدی به سر می برند.

تعدادی از افراد هم به امید به دست آوردن داشته های دیگران هستند فارغ از اینکه به دارایی های خویش نگاهی کرده باشند.


کلمات کلیدی: عمومی ،ایمان ،لطیفه ،تفکر